Tekst odczytywany maszynowo

Plik - wersja PDF

Bursa Międzyszkolna w Tarnowie jest placówką publiczną zapewniającą opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania, realizuje cele i zadania wynikające z przepisów Prawa Oświatowego oraz Rozporządzeń MEN do tego typu placówek.

Bursa zapewnia opiekę i wychowanie uczniom klas VII i VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, dla dzieci i młodzieży, oraz szkół artystycznych, w tym uczniom wymagającym stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania, a także słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych, w wieku do 24. roku życia

Organem prowadzącym Bursę jest Gmina Miasta Tarnowa, a nadzór pedagogiczny sprawuje Kuratorium Oświaty w Tarnowie.

Celem Bursy jest stworzenie właściwych dla prawidłowego rozwoju młodzieży warunków wychowawczych, zdrowotnych, materialnych oraz umożliwienie prawidłowego przebiegu procesów rozwoju i socjalizacji poprzez:

1. zapewnienie wychowankom zakwaterowania oraz wyżywienia
  2. zapewnienie całodobowej opieki ze strony fachowej kadry pedagogicznej  i stworzenie wychowankom „drugiego domu”
  3. stworzenie warunków do właściwego psycho–fizycznego rozwoju wychowanków;
  4. zapewnienie wychowankom warunków do nauki oraz pomocy w nauce;
  5. zapewnienie warunków do rozwijania zainteresowań;
  6. stwarzanie warunków do uczestnictwa w kulturze, nauce, sporcie, turystyce;
  7. wyrabianie nawyków troski o własne życie i stan zdrowia;
  8. kształtowanie właściwych postaw patriotycznych i społecznych;
  9. rozwijanie samodzielności i samorządności;
  10. współdziałanie z rodzicami i opiekunami, szkołami wychowanków oraz poradniami psychologiczno – pedagogicznymi, w tym poradniami specjalistycznymi,  w celu pełnej realizacji przyjętych zadań;
  11. współpracę ze środowiskiem lokalnym oraz, w zależności od potrzeb, z właściwymi instytucjami.